Princip a výhody naší konstrukce

Štěpkovače URBAN pracují na principu dvou protiběžných hřídelí s noži. Štěpkovací nože si větve samy podávají. Na každé hřídeli jsou uchyceny 3 nože, které vyrábíme z kvalitní nástrojové oceli a je možné je opakovaně brousit. Po nabroušení se pod nůž vloží podložka, aby mezi ostřím nožů byla opět malá mezera (cca 0,1 mm). Podložky dodáváme v různých tloušťkách. Jedním broušením se nůž obvykle sníží o 0,5 až 0,8 mm. Každý nůž je možné celkem zbrousit až o 4 mm, poté je třeba ho vyměnit za nový. Na jedno nabroušení vyrobí nože 100 - 500 m3 štěpky (cca 1000 až 5000 rašlových pytlů), záleží kolik se do štěpkovače dostává nečistot (hlína, kamínky…).

Štěpkovací ústrojí - nože od sebeŠtěpkovací ústrojí - nože u sebe

Hlavní výhody našich strojů:

 • Používáme 3-nožový systém
  3 nože na každé hřídeli je optimální počet, protože při použití pouze 2 nožů už špatně funguje podávání větví a při použití 4 nožů je štěpkovač nebezpečný, protože větev z něj není možné tak snadno vytáhnout (viz. bezpečnost).
 • Mezera mezi ostřím nožů je pouze 0,1 mm
  proto štěpkovač přesekne i tenké větvičky. Všechny důležité komponenty našich strojů jsou vyrobeny velice přesně - vyrábíme je na nejnovějších CNC strojích.
 • Velká životnost štěpkovacích nožů
  Štěpkovací nože jsou vyrobené z nástrojové oceli a lze je opakovaně brousit.
 • Štěpkovací skříň lze kompletně seřizovat
  Je možné seřizovat následující parametry:
  - osovovou vzdálenost hřídelí (a tím vůli v ozubených kolech)
  - rovnoběžnost os
  - vzájemné natočení hřídelí
  - podkládáním lze seřizovat vysunutí nožů po jejich nabroušení a tím mezeru mezi nimi
 • Setrvačníky
  U štěpkovače TR75 a u všech štěpkovačů se spalovacím a elektrickým motorem plní funkci setrvačníku velká řemenice. Štěpkovače TR70 a TR110 je možné na přání také osadit setrvačníkem. Setrvačník tlumí rázy přenášené na kardan a tím výrazně snižuje namáhání převodovky traktoru.
 • Cementovaná ozubená kola
  Všechna ozubená kola v našich strojích jsou cementována a kalena.
 • Motory Briggs & Stratton VANGUARD
  Do štěpkovačů se spalovacím motorem montujeme pouze motory Briggs & Stratton VANGUARD.